Local student-athletes honored with Sportsmanship Award

Promoting sportsmanship: Recipients of the Aria 3B Orthopaedic Institute High School Sportsmanship Award include (top, from left) E’drise Hightower, Jacob Small, George Alston, Patrick Donahue, William McCarthy, Brandon Teel, Jarrett Patman, Taylor Champ, (bottom, from left) Nicole Cripps, Arnold Gonzalez, Olivia Sargent, Denise Sacco, Katelyn Santana, Miranda Ruk, Janmarilyn Ramirez-Matos, Alison Wilson, Kayla Winter and Lucy Smith. SOURCE: ROBERT NERONI

Twenty-one student-athletes were honored last week with the Aria 3B Orthopaedic Institute High School Sportsmanship Award.

The teenagers were honored for their efforts in promoting sportsmanship in their given sports.

The award recipients joined parents, principals, coaches and athletic directors at a breakfast ceremony held at the Sheraton Bucks County Hotel.

The students were presented plaques, and will also be given $1,000 scholarships sponsored by the Aria Health Foundation, to be used toward the college of their choice. Marshall Harris, of Comcast SportsNet, spoke about how sportsmanship has helped shape his career, as well as how he has seen these characteristics shape professional athletes’ careers while reporting.

High school principals and athletic directors made the nominations of high school seniors.

Physicians at Aria 3B Orthopaedic Institute identified these 21 students as award winners.

• Alison Wilson, St. Hubert (basketball, field hockey and lacrosse)

• Brandon Teel, New Foundations Charter (basketball)

• Jeff Days, Philadelphia Academy Charter School (basketball)

• Kayla Winter, Archbishop Ryan (volleyball)

• Lucy Smith, Northeast (soccer)

• Miranda Ruk, Arts Academy at Benjamin Rush (basketball and softball)

• Taylor Champ, MaST Community Charter School (basketball and soccer)

• William McCarthy, Father Judge (soccer)

• Jacob Small, Franklin Towne Charter (cross country and track and field)

• E’drise Hightower, Tacony Academy Charter (basketball)

• Janmarilyn Ramirez-Matos, Jules E. Mastbaum Vocational Technical School (volleyball)

• Arnold Gonzalez, Community Academy of Philadelphia (basketball, baseball and soccer)

• Ani Javardian, Villa Joseph Marie (basketball)

• Denise Sacco, Morrisville (basketball and softball)

• George Alston, William Tennent (basketball and track)

• Jarrett Patman, Conwell-Egan (baseball, basketball and football)

• Katelyn Santana, Bristol (field hockey, basketball and softball)

• Nicole Cripps, Archbishop Wood (volleyball)

• Olivia Sargent, Pennsbury (cross country and track and field)

• Patrick Donahue, Holy Ghost Prep (cross country, indoor track and track and field)

• Taylor Lanzillo, Haddon Township (football and lacrosse) ••